Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerinin sahipleri belli oldu.

Türkiye’de özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırma ile katkıda bulunanlara verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin kültürel mirasına ve sanat dünyasına hizmet eden topluluk veya kuruluşları takdir etmek ve teşvik etmek amacıyla verilecek ödüller, komitenin değerlendirmesiyle oybirliğiyle belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz başkanlığındaki heyet, Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hoş Arts Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Büyükelçi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İskender Pala ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden yer aldı.

Ahilik Kültürü Araştırma ve Eğitim Vakfı, ahlak ve çalışmayı esas alan, yani emekle dürüst fayda sağlamayı esas alan Ahilik kültürünü yaşattığı, bu kültürü temsil ettiği ve yayım faaliyetleriyle Ahilik Kültürü Araştırma ve Eğitim Vakfı ödülüne layık görüldü.

Ödüle layık görülen bir diğer kurum ise deneyim turizminde benzersiz örnekleriyle uluslararası platformlarda değerli bir ödül kazanan, bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan, bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi oldu. bulunduğu şehir olan Bayburt’ta sosyal yaşam kalitesinin artırılmasıdır.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Guinness Dünya Rekorları’na girmeyi hak eden sayı ve nitelik bakımından eşsiz koleksiyonu, analitik ve çok yönlü düşünmeyi sağlayan satrancın özellikle gençler arasında yaygınlaşmasını ve benimsenmesini sağlayan çalışmalarıyla, satrancın sanatsal, kültürel ve tarihi yönlerini toplumla paylaşarak başkentin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunur. Keyifli bir buluşma noktası teklifi olduğu için ödülü hak etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu